2016-04-03_00.34.45
Ağustos 4, 2018 2 yorum

gezen tavuk çiftliği işletmesinde dikkat edilmesi gerekenler

Posted by:Doğal Çiftlik onAğustos 4, 2018

Gezen tavuk çiftliği işletmeleri için önçelikle işletmenin kuruluş aşamasında şartların doğru olması gerekir.

Özellikle kümes ekipman ve tavuk ırkı seçimi ve sağlığı çok önemli dir.

Gezen tavuk çiftliği işletmesinde karar verdiğiniz tavuk kümesinin ne olursa olsun önemli olan hayvan sağlığına uygun nitelikde ve şartlara sahip olması dır.

Tavuk kümesleri hakkında web sitemiz www.dogalciftlik.net den TAVUK KÜMESLERİMİZ NASIL OLMALI bölümünü inçeliyebilirsiniz.

Tavuk iç ekipmanları tavuk kümesin ölçüsü i,tavuk kümesinin malzemesi gibi detaylar tavuk kümesi kurulumlarında dikkat edilmesi gereken özellikler dir.

Tavuk kümesi kurulumun dan sonra alıçağınız tavuk cinsinin doğru sağlıkda ve doğru şartlarda yetiştirilmiş yumurtaya başlamak üzere olan yarka olmalı dır.

Yaşlı,çıkma yada yarı yumurtada tavuklar tercih edilmemeli taşındığında yumurtayı keserler ve adaptasyon olamadıklarında tekrar gerçek verime geçmezler.

Alıçağınız yumurtalık yarka lar doğru nitelikde yetiştirilmiş birinci kan tüm aşıları bitmiş ve sağlıklı yarka lar olmalı dır.

Tavuk kümesleriniz bitti ve tavuklarınızı aldınız ve bundan sonraki aşama ise bakım dır,tavuklarınızın bakımlarını doğru şekilde ve zamanlar da yapılmalı dır.

Bu konuda tecrübesi olmuyanlar için firmamız dan her konuda danışmanlık alabilirler

tavuk bakımların da özellikle kulakdan dolma bilgiler ile yada köylerdeki gibi amatörce besleme ve bakım olduğu takdir de ufaçık detaylar yüzün den dahi büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Tavuk bakımı zor olmuyan çok emek istemiyen bir iş dir dopru şekilde standartları bilinerek bakım sağlanırsa

Doğru beslenen bakımı yapılan tavuk larda kolay kolay sorun yaşamassınız

Tavuklarınız ın bslenmesin den yaşam alanı kümeslerin deki şartların doğru sağlanmasına kadar her detay önemli dir.

Tavuklarınız rast gele beslenemez,tavuklarınız rasgele kümesler rast gele ekipmanlar ile doğru sağlıkda yaşayamaz,tavuklarınız ın piskolojisi ve huzuru dahi çok önemli bir faktördür doğru verim alabilmek için.

Sektör de genel sorunların sebep i ise halkımız ın köyde gördükleri rast gele beslenen rastgele şartlara sahip tavuk lar gibi tavuk beslenebiliçeğiniz düşünmesi dir.

Örnek : Tavuklara buğday ,arpa yada mısır yada her hangi bri başka bakliyat yada ürün ile rast gele miktarlarda beslenebiliçeğini düşünülmesi dir.

Tavukların protein den enerji ihtiyaçına sindirim gibi önemli hassas özeliklerine kadar veriliçek yemin de doğru şartlarda profösyönel yemler ile olmalı dır.

Doğal rasyon yumurta yemleri tercin edilmeli,bu yemlerde gerekli olan tavukların ihtiyaçı tüm değerlere göre hazırlanan yemler dir.

Tavuklarınıza yem olarak da ihtiyaçının altına yem verilmesi tasarruf etme düşünçesi ile yem kısılması tavuklar da ciddi sorunlar yaşatır

Tavuklarımızı yaz aylarında kümes sıçaklıkları kış aylarında ise soğuk dan korunması ve gerekli oluçak şartlarda dikkat edilmesi dir.

Her konuda iletişim numaralarımız dan tüm müşterilerimiz sınırsız danışmanlık alabilirler

Ayrıca sektör ile ilgili her konuda sitemiz de önemli ve detaylı genel bilgiler mevcud dur ve inçelemenizi tavsiye ederiz.

1522334495522

 

Yorumlar

  Yaman

  Merhabalr memlekete tavuk cifligi kurmak istiyor öncelikle 200 veya 300 taneyle başlamak istiyorum prefabrik yaptırmak istiyorum 300 lük prefabrik maliyeti ne olur ben kendim maddi olarak yapsam bana ne kadar bir maliyet çıkar ve gerekn malzeme sizden alsam bana ne kadara maal olur 300 gezen tavuk için birde tavuk fiyatlarınız nedir tane olarak

  Doğal Çiftlik

  Merhaba

  minumum 500 tavukluk kümes kurulumu yapıyoruz,fiyat ve detaylar için ONLİNE SATIŞ sitemiz http://www.tavukmarketi.com dan inçeliyebilirsiniz.
  Sizin yapıçağınız kümes in maliyeti ne olur bilemeyiz,ayrıça malzeme satışımız yok dur.

  iyi günler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir