Sıkça Sorulan Sorular

Tüm dünyada ve Türkiye de en popüler ırk 1.sırada lohman Brown dur.Sebebi ise yüksek verimli olması, yem tüketiminin az olması,kahve rengi yumurta vermesi ve yumurtaya giriş süresinin önce olması dır.

…Alternatif olarak ta 2. Sırada Ataks tavuk kullanılmakta dır,ataks lohman Brown a göre %10 daha az verimli % 10 daha çok yem tüketimi vardır,ançak ataks ın en büyük tercih sebebi ise krem rengi ve açık tonlarda yumurta yapması dır,bazı bölgelerde doğal yumurtanın açık krem olarak istenmesi kendine has bir yumurta satış piyasası olması sebebi ile ataks yarka da salma tavukçuluk ta çok popüler bir ırk tır.

organik yumurtaçılık ta yada salma tavukçuluk ta en çok kullanılan iki ırk lohman Brown da ataks ta dayanıklı dır.Önemli olan her iki ırk ta da 1.kan olması,aşı programının eksiksiz yapılması,doğru yem grubu ile yetiştirilmiş olması,profösyönel kümeslerde teknik ekip nezaretinde yetiştirilmesi,doğru haftalık ta doğru gramajda olan yarkaları almak tır.Bunun dışında doğru şartlarda kümeslerinizin olması ve doğru bakım esasına göre bakımlarına dikkat edilmesi gerekmekte dir.Her lohman doğru lohman her ataks doğru ataks değil dir,önemli olan tüm özelikleri orijinal olarak barındıran yarka olmasıdır.

Salma tavukçuluk ta ve organik yumurta üretimin de LOHMAN BROWN 270/300 adet yıllk verime sahip tir. Atak ise yıl da 240 ila 27o adet arası yumurta verimi vardır.

Lohman Brown 100/110 gr günlük ve ataks 120/130 gr günlük yem tüketimi vardır.

Salma tavukçuluk ta Türkiye nin her şehrinde her bölgesinde lohman Brown yada ataks ırkı beslenebilinir,esas olan kapalı kümesinin bölge iklim şartlarına göre yapılması dır. Yapılan kümes yaz ve kış şartlarına uygun olmalı dır.

Salma tavukçuluk ve organik yumurta üretiminde arazi 1 tavuk için 3/4 mt2 olarak hesaplanır.örnek: 1000 TAVUK iÇiN 3 iLA 4 DÖNÜM AÇIK ARAZi GEREKLiDiR

Salma tavukçuluk ve organik yumurta üretimin de en önemli faktör kapalı kümes in doğru şartlara sahip olması dır.Bu şartlar kısaca Yapılan kümesin kış soğuğuna ve yaz sıçağına dayanıklı izalasyonda yapılması,yeterli adette pencerenin takılması,tabanının beton olması,yeterli adet te folluk,yemlik ve suluk ve tüneklik olması ve havalandırma için yeterli ölçüde fan takılması geremekte dir.Ayrıca kümes içersindeki taban gübresinin zamanla temizlenmesi,tabanının ıslak tutulmaması,hayvanları özelikle geçeleri hava ceryanından bırakılmaması çok önemli dir.

Salma tavukçuluk (doğal yumurta) üretiminde ve organik yumurta üretiminde en büyük yanlış algı tavukların köylerimizdeki evlerde beslenen tavuklar gibi arada bir biraz buğday biraz mısır la beslenebiliçeğinin zannedilmesi dir.

Hiç bir tavuk doğru enerji,protein,sindirim ve diğer tüm değerleri doğru olmuyan yem ile beslendiğinde gerçek verimi vermez ve sağılkları da doğru orantıda olmaz.

Salma tavukçuluk ta doğru rasyon a sahip yumurta yemi vermek şarttır,sadece buğday vererek yada mısır yada biraz buğday biraz darı biraz mısır biraz arpa karşıtırmak suretiyle degerleri bilinmiyen şekilde yem verilmez,verilirse eğer alınıçak verim tamamen sürpriz oluçak tır.

Ne olursa olsun doğru profösyönel rasyon da yem vermek zorundasınız.

Salma tavukçuluk için üretilen gdo suz katkı maddesiz doğal rasyon yemler üretilmekte dir.

Organik yumurta üretiminde ise sertifikalı üretim yapıyorsanız yine sertfikalı organik yem yada organik ham madde vermek zorundasınız,organik yumurta üretiminde de doğru özeliklere sahip rasyonda yem vermek zorundasınız.

Salma tavukçuluk ta izalasyonlu çadır kümesler,prefabrik(sandaviç panel )kümesler ve betonarme kümesler kullanılabilinir.

Çadır kümesler de 15/04/2015 tarım bakanlığı tüzüğü değişmiş tir,bu yeni tüzük e göre eğerki markalı paketli resmi üretim izni almak isterseniz çadır kümesler kabul görülmüyebilinir,bu konuda karar sizlerin dir.Daha önce si çadır kümes te olsa üretim izni almak isteyen alabiliyor du.

Organik yumurta(sertifikalı ) üretim yapıçaksanız eğer organik yumurtaçılık kümes şartlarına uygun olmakla beraber prefabrik(sandaviç panel) kümes ve betonarme kümes kullanabilirsiniz.

Önemli olan hangi kümes olursa olsun doğru özeliklere ve şartlara sahip olarak yapılması ve kullanılmasıdır.

Salma tavukçuluk ve organik yumurta üretiminde bu zamana kadar genel bir devlet desteği olmamış dır,Ama mart 2016 itibari ile TKDK tarafından organik sertifikalı üretimlere desteklemeler başlamış dır.Salma tavukçuluk da ise bir çok şehirde bir çok devlet kurumları kendi içlerinde vatandaşlara bu işi teşvik etmek için kendi insitafilerinde destekler vermiş tir.Bu devlet kurumları belediyeler,kaymakamlıklar,ziraat odaları,tarım il müdürlükleri ve tarım kredi koparatifleridir.

Salma tavukçuluk(doğal yumurta) yada organik yumurta satışı tamamen kişilerin veya firmalar pazarlamalarını kendileri oluşturmakta dır.Bu pazarlama durumuna göre satış yapılan yerler marketler,şarküteriler,kasaplar,gıda toptançıları,direk tüketiçiler,kreşler,restaurantlar,oteller,pazarda yumurta satışı yapan esnaflar,pastaneler hatta ekmek fırınları dır.

Salma tavukçuluk yada organik yumurta üretiminde araziye önçelik olarak yonca ve tüm yem bitkilerini ekebilirsiniz.

Salma tavukçuluk(doğal yumurta) üretimi yapmak isteyenler eğer isterse resmi izinli üretim yapmak ilk olarak tarım il müdürlüğünden kümes işletme numarası alması gerekir.Bundan sonra ise almış olduğu yumurtalık yarka hangi cins olursa olsun faturası,aşı kartları ve sağlık sevk raporunu tarım il müdürlüğüne verir.

Bundan sonra paketleyip izinli markalı satış yapmak isteyenler içinde bir de paketleme ruhsatı almak zorunda dır.Paketlem ruhsatı için istenenleri tarım il müdürlüğü zaten size izah ediçek tir.

Organik sertifikalı yumurta üretimi yapmak isteyenler ise önçelikli olarak sertifika veren sertifikasyon firmaların biri ile anlaşmak zorunda dır,ve bu firmanın yönlendirmesi ve organik yasalara uygun çiftliği yapmalı ve yine organik yumurta yasalarına uygun şartlarda yumurtalık yarka alıp beslemelidir,tüm bu kademeleri anlaşmış olduğunuz sertifikasyon firması yönlendirmesini yapıcaktır

Salma tavukçuluk ta yada organik yumurtaçılık ta kullanılan Lohman Brown yada Ataks ırkı tavukların orijinal olarak üretmeniz mümkün değildir.Lohman Brown hibrit bir ırk tır,ve damızlık hatları başka ırkların çaprazlaması ile üretimi yapılmaktadır,bu üretimi yapabiliçek teknik ve donanımda damızlık firmaları sektörde ayrı dır.Ataks ise iki ayrı ırkın çaprazlaması ile ortaya çıkan ilk melez ırk dır.

O yüzden dir ki elinizde ki beslemiş olduğunuz yarkalar dan üretmiş oluçağınız civcivler orijinal 1.kan olmaz ,tamamen özelikleri belli olmuyan bir üretim gerçekleşdirmiş olursunuz.Ayrıca amatörçe civciv büyütmek hem çok riskli hemde maliyet açısından pekte uygun değil dir.

Çadır kümes yada Prefabrik(sandaviç panel) kümesler besleniçek tavuk sayısına göre doğru ölçülerde olmakta dır,Firmamızın yapıçağı bu iki tip te kümeslerin sizin tarafınızdan yapılması gerekenler ,verilen ölçüde kümes kuruluçak alana 10cm yüksekliğinde taban betonu atılması dır.Sonra firmamızın gelen ekibi ama çadır kümes ama prefabrik kümes i bu beton zemine montajını yapar,içindeki yemlik ve su sistemini kurar ve havalanırma fan nının montajını yapar.Bundan sonra içinde eksik olanlar 1) tabana 5/6 cm kalın talaş serilmesi 2) yumurta follukların yapılması(plastik sebze kasalarını kullanabilirsiniz,maliyetsiz olur) 3 tünekliklerin yapılması 4 )kümes içerisinde ki aydınlatma elektirik tesisatının yapılması dır ve extra olarak bir su deponuzun olması gerekmekte dir.Sizin yapmanız gereken işler de bittikten sonra tavuklarınızı teslim edebiliriz.

Firmamız dan alınan yumurta cinsi yarka ların tüm aşılarının eksiksiz bittiğini gösteren aşı kartları verilmektedir,ayrıca kümes işletme numarası olan müşterilrimize sevkiyatlarımız bakanlıktan sağlık sevk raporları ile sevk edilmekte dir

Yarka fiatları sitemizde FİAT’LAR VE SİPARİŞ bölümünde belirtildiği haftalık ve belirti fiatlar geçerli dir,verilen fiat listesi kdv hariç ve nakliyesi dahil fiatlar dır.

..Anahtar teslim çadır kümes ve prefabrik kümes kuruluçak şehre ekipmana ve şartlara göre özel fiatladırma yapılmakta dır.Verilen fiatlara nakliye kurulum dahil kdv hariç tir.

..Yem fiatları kdv yok dur ve nakliye müşteriye ait olarak verilmekte dir.

..Ödemeler nakit yada tek çekim kredi kartı geçerli dir.İster online satış sitemiz www.tavukmarketi.com dan ister mail order şeklinde kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.
Ayrıca yine ONLİNE SATIŞ sitemiz olan www.tavukmarketi.com dan kredi kartına 9 taksit e kadar taksitli alışveriş yapabilirsiniz

evet görebilirsiniz,türkiyede 8 ayrı şehirde 16 ayrı kümes te üretilen yarkalarımızı teslimat dan önce hangi kümesten sevkiyat yapıyorsak oraya giderek kümes te görebilirsiniz.

Standart sartlar da

..Lohman Brown 16/18 haftalık yarka lar müşteriye teslim den 2 ila 4 hafta arasında kılavuz yumurtaya başlarlar,

..Ataks 15/16 haftal?k yarkalar 3 ila 5 hafta aras? yumurtlar..

Standart sartlar da

..Lohman Brown 16/18 haftalık yarka lar müşteriye teslim den 2 ila 4 hafta arasında kılavuz yumurtaya başlarlar,

..Ataks 15/16 haftalık yarkalar 3 ila 5 hafta arası yumurtlar..